Wrocław, Polska

Inżynieria środowiska górnictwo i energetyka

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: fizyczne, środowisko
Strona www: szd.pwr.edu.pl
Energetyka
Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.
Górnictwo
Górnictwo (kopalnictwo) – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym.
Inżynieria
Inżynieria – działalność polegająca na projektowaniu, konstrukcji, modyfikacji i utrzymaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów, z wykorzystaniem wiedzy naukowej oraz technicznej. Działalność ta wymaga rozwiązywania problemów różnej natury oraz skali. Bardziej ogólnie, inżynieria zajmuje się też rozwojem techniki i technologii.
Inżynieria środowiska
Inżynieria środowiska – jedna z dyscyplin nauk technicznych, obejmująca swym zakresem przedsięwzięcia inżynierskie dążące do zachowania środowiska przyrodniczego w stanie równowagi oraz zachowania jego możliwości do samoregeneracji i samooczyszczania a w przypadku dewastacji środowiska (np. w wyniku katastrof, zbyt intensywnej działalności gospodarczej, awarii) zmierzające do przywrócenia tej równowagi.
Górnictwo
Negatywnie oceniam większość działań dotyczących górnictwa podejmowanych w ciągu ostatnich 2 lat. Nie można mieć pretensji do zarządów spółek węglowych, bowiem autorami tych decyzji, czy też ich braku, byli politycy. Nie było woli politycznej do zmierzenia się z bardzo trudnym w społecznym odbiorze, ale koniecznym programem naprawy górnictwa. Przez cały czas zaklinano rzeczywistość, mieszano herbatę bez cukru oczekując, że ona będzie słodsza, ponadto przejadano publiczne środki. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży części majątku służyły utrzymaniu płynności finansowej spółek węglowych. Dlatego też oceniam stan górnictwa bardzo krytycznie. Będzie bardzo trudno z niego wyjść.
Autor: Janusz Steinhoff
Górnictwo
Przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej straty górnictwa mają zostać wyzerowane.
Autor: Krzysztof Tchórzewski, minister energii
Górnictwo
Może nareszcie okaże się, iż decydenci dojdą do wniosku, że górnik jest potrzebny górnictwu, a górnictwo jest potrzebne Polsce.
Autor: Jerzy Markowski
Polityka Prywatności